Relacja z konferencji „Era post-covidowa w szpitalach” Warszawa 2022

Relacja z konferencji „Era post-covidowa w szpitalach” Warszawa 2022

Media

Relacja z konferencji „Era post-covidowa w szpitalach” Warszawa 2022

Dostępna jest już wdeorelacja z konferencji „Era post-covidowa w szpitalach – ryzyka i wyzwania”, której czwarta i ostatnia w tym roku edycja odbyła się w ostatnich dniach listopada w Warszawie.

O funkcjonowaniu szpitali w czasie pandemii mówiła Zuzanna Rohn:
„Był to trudny okres, nie mogliśmy przestać pracować, bowiem pacjenci nie przestali chorować. Uruchomiliśmy wiele teleporad, które rzeczywiście sprawdziły się w przypadku chorób przewlekłych, niewymagających wizyt w krótkich odstępach czasu. I to także zostało docenione przez pacjentów”. 

Na warszawskiej edycji konferencji wystąpili między innymi:

  • Zuzanna Rohn – pełnomocnik Dyrektora Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie do spraw wdrożenia EDM i obsługi pacjenta
  • Katarzyna Fortak–Karasińska – radca prawny, Pounding Partner w Kancelarii F/K Legal
  • Sławomir Siezieniewski – dziennikarz, prezenter, szkoleniowiec
  • Marcin Śliwka – prezes Zarządu MedRisk Sp. z o.o.
  • Tomasz Tomaszewski – prezes Zarządu IRONteam Komunikacja z pacjentem Sp. z o.o.

O zmianach w podejściu do wprowadzania nowych rozwiązań opowiedziała Katarzyna Fortak-Karasińska:
„Czas covidowy w istotny sposób wpłynął na funkcjonowanie placówek z zakresu ochrony zdrowia. Rzeczą, która jest bardzo widoczna to kwestia elektronicznej dokumentacji medycznej. Pandemia spowodowała, że lekarze zaczęli z niej korzystać. Wdrożenie rozwiązań z tego zakresu zacznie przyspieszyło. Dodatkowo z perspektywy prawniczej mogę powiedzieć, że w czasie pandemii mieliśmy ogromne zmiany dla placówek medycznych w zakresie prawa. Niemal codziennie pojawiały się nowe przepisy, do których musiały się dostosować. Okazało się, że sprostały temu wyzwaniu, co postrzegam jako dobrą rzecz. Ponieważ obecnie, kiedy zaistnieje konieczność nowych zmian, pracownicy za nie odpowiedzialni są bardziej elastyczni i chętni do ich przeprowadzenia”.

Tematy konferencji „Era post-covidowa w szpitalach – ryzyka i wyzwania” w Warszawie:

  • Zbiorowe prawa pacjentów w dobie post-pandemicznej
  • Nowoczesna obsługa pacjenta – oczekiwania pacjentów w erze post-pandemicznej
  • Współpraca Szpitala publicznego z placówkami prywatnymi – jak nie popaść w kłopoty? (case study)
  • Wyzwania i problemy – czyli Elektroniczna Dokumentacja w praktyce
  • Kryzys medialny trawi każdy szpital – lepiej się przygotuj

Konferencję z perspektywy uczestnika ocenił Janusz Ratajczak z Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku:
„Trzeba się szkolić i uczestniczyć w tego rodzaju konferencjach. Czasami wydaje się nam, że już wszystko wiemy, szczególnie dyrektorzy i pracownicy z najdłuższym stażem pracy. Jednak okazuje się, że życie idzie naprzód i dowiadujemy się o wielu rozwiązaniach prawnych i organizacyjnych, na które nie zwróciliśmy uwagi. Także odnośnie poruszonego tematu EDM. To niezwykle ważne sprawy, ale także bardzo świeże. A tego typu konferencje nam pomagają odnaleźć się w nowych zagadnieniach„.

Cykl konferencji: w Toruniu, Poznaniu, Katowicach oraz Warszawie okazał się przedsięwzięciem wzbudzającym zainteresowanie ze strony przedstawicieli polskiej ochrony zdrowia. Niezależnie od lokalizacji cieszyły się dużą frekwencją uczestników oraz zaangażowaniem w dyskusje na poruszane tematy. Każde z tych wydarzeń było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń.

Tomasz Tomaszewski, prezes IRONteam, tak podsumował cykl czterech konferencji:

„Wszystkie lokalizacje konferencji były częścią naszego dużego projektu dotyczącego post-covidowej rzeczywistości w polskich szpitalach. Każde z tych spotkań był inne, ale istotne było, aby przekazać uczestnikom najważniejsze elementy wynikające ze zmian otoczenia, zmian prawnych, a także dynamiki potrzeb pacjentów. Wszystkie cztery spotkania były bardzo interesujące. Kluczowe jest to, e udało nam się zebrać interesujących prelegentów, którzy mogli podzielić się swoimi doświadczeniami”.