Era post-covidowa w szpitalach – ryzyka i wyzwania

Relacja z konferencji „Era post-covidowa w szpitalach” Poznań 2022

Media

Relacja z konferencji „Era post-covidowa w szpitalach” Poznań 2022

Dostępna jest już wdeorelacja z konferencji „Era post-covidowa w szpitalach – ryzyka i wyzwania”, której druga edycja odbyła się w listopadzie tego roku w Poznaniu.

Na poznańskiej edycji konferencji „Era post-covidowa w szpitalach – ryzyka i wyzwania” wystąpili między innymi:

 • Błażej Górczyński – Prezes Zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie
 • Paweł Dopierała – Prezes Zarządu Szpitala Średzkiego Serca Jezusowego Spółka z o.o. w Środzie Wielkopolskiej
 • Liliana Adamska – Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta Szpitala Klinicznego UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
 • Sławomir Siezieniewski –  dziennikarz, prezenter, szkoleniowiec
 • Marcin Śliwka – Prezes Zarządu MedRisk Sp. z o.o.
 • Tomasz Tomaszewski – Prezes Zarządu IRONteam Komunikacja z pacjentem Sp. z o.o.

Era związana z COVID-19 spowodowała wielkie zmiany w polskich szpitalach i jednocześnie zupełnie inne ich postrzeganie. Teraz wróciliśmy do normalności, a jednocześnie mamy zupełnie inne oczekiwania pacjentów w stosunku do ochrony zdrowia. Stąd wiele działań i szkoleń związanych z nową odpowiedzialnością szpitali. Szpital i sam lekarz musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości medialnej – mówił Sławomir Siezieniewski – dziennikarz, prezenter, szkoleniowiec.

Tematy konferencji „Era post-covidowa w szpitalach – ryzyka i wyzwania” w Poznaniu:

 • Zbiorowe prawa pacjentów w dobie post-pandemicznej
 • Zarządzanie ryzykiem w szpitalu
 • Nowoczesna obsługa pacjenta – oczekiwania pacjentów w erze post-pandemicznej
 • Jak mierzyć jakość w czasie pandemii i nie tylko
 • Kryzys medialny trawi każdy szpital – lepiej się przygotuj
 • Zarządzanie kryzysowe w jednostkach ochrony zdrowia

Jednym z głównych tematów były zagadnienia związane z organizacją pracy szpitali w celu wykrywania oraz działania w przypadku zdarzeń niepożądanych oraz kryzysowych. Okres pandemii, wraz ze wszystkimi jego trudnymi do przewidzenia wydarzeniami, uświadomił placówkom medycznym, jak wiele można zrobić w tym obszarze.

Zarządzanie ryzykiem w szpitalu to proces stały i permanentny. Natomiast okres pandemii uświadomił nam, jaką ma wagę zarówno identyfikowanie zdarzeń niepożądanych, jak i ryzyka w szpitalu. Dlatego zarządzanie ryzykiem w erze post-covidowej nabrało dużo większego znaczenia. Szpitale identyfikowały o wiele więcej źródeł ryzyka, które wcześniej nie występowałyopowiadał Błażej Górczyński, Prezes Zarządu Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie.

Duży nacisk położono także na tematykę komunikacji z pacjentami. Nie tylko od strony ich zmieniających się potrzeb i oczekiwań, ale także z perspektywy zagadnień prawnych.

Zbiorowe prawa pacjenta są instytucją mocno zakorzenioną w polskim systemie prawnym, obowiązującą już kilkanaście lat. Natomiast pandemia COVID-19 była katalizatorem do poszukiwania nowych obszarów zastosowania tego rodzaju przepisów i tak rzeczywiście się wydarzyło. Przede wszystkim pandemia unaoczniła problem z komunikacją zdalną. Pamiętajmy, że  obowiązywał zakaz odwiedzin w szpitalach, w związku z czym osoby upoważnione miały ograniczone możliwości uzyskiwania informacjimówił Marcin Śliwka, Prezes Zarządu MedRisk Sp. z o.o.

Praktyka i doświadczenie – kluczowe czynniki

Uczestnicy podkreślali przed wszystkim praktyczne podejście do omawianych kwestii. A także docenili fakt dzielenia się doświadczeniami, które prezenterzy zdobyli w czasie własnej pracy w erze covidowej.

Pojawiło się bardzo dużo dyskusji o jakości obsługi pacjenta, historii zdarzeń niepożądanych, rozwiązań informatycznych, a także tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości. Nie zabrakło praktyków, którzy dostarczyli nam wiedzy, jak z ich perspektywy wygląda życie  w post-coviowym świecie. Mam nadzieję, że te oraz kolejne spotkania przybliżą uczestnikom praktykę oraz doświadczenie nasze i naszych partnerów, aby jeszcze lepiej się przygotować do tego, co nas czeka – podsumował przebieg konferencji Tomasz Tomaszewski, Prezes IRONteam Sp. z o.o.