Now Hiring: Are you a driven and motivated 1st Line IT Support Engineer?

Gość ONKOline – podsumowanie wrzesień 2015

gosc_onkoline
Bez kategorii / ONKOline

Gość ONKOline – podsumowanie wrzesień 2015

We wrześniu gośćmi studia ONKOline byli: Marcin Lesiak, Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, dr Jadwiga Pyszkowska oraz prof. Alicja Chybicka

We wrześniowej edycji studia ONKOline gościł Pan Marcin Lesiak, który prowadzi stronę krwiodawcy.org. Można na niej znaleźć szereg informacji dotyczących honorowego oddawania krwi, od tych podstawowych i niezbędnych, po ciekawostki związane z oddawaniem krwi. Sam jest Honorowym Dawcą Krwi i zachęca wszystkich do przyłączenia się do inicjatywy wraz z nim. Z naszym gościem poruszyliśmy wiele istotnych tematów. Zapytaliśmy o warunki jakie należy spełniać aby stać się dawcą krwi, jakie obawy mogą towarzyszyć potencjalnemu dawcy, a także o to komu jest najczęściej potrzebna krew.

Mieliśmy przyjemność gościć również Panią Dorotę Wójtowicz-Wielgopolan – przedstawiciel Fundacji DKMS Polska (Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska). Pani Dorota jest Rzecznikiem Prasowym Fundacji. Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się kto może stać się dawcą szpiku, dla kogo szpik jest najczęściej poszukiwany, a także w jaki sposób odbywa się cała procedura z tym związana. Najważniejsze okazało się przekazanie wszystkim idei dawstwa i tego jak istotna jest świadomość decyzji, aby jak najmniej osób wycofywało się na ostatnim etapie.

Swoją obecnością zaszczyciła nas także dr Jadwiga Pyszkowska – anestezjolog, specjalista w dziedzinie medycyny paliatywnej, a takżePrezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej. W rozmowie z dr Pyszkowską dowiedzieliśmy się o celu i przesłaniu medycyny paliatywnej, do kogo jest kierowana, kto zasila jej szeregi. Z rozmowy płynie także bardzo ważne uświadomienie, czym tak naprawdę jest opieka nad chorym w schyłkowym okresie życia. Bardzo ważnymi aspektami jest istota opieki medycznej, współczesne możliwości leczenia i uśmierzania bólu. Wśród nich jednak, warte mocnego podkreślenia są obecność i wsparcie duchowe chorego, a także wszystkich jego bliskich.

Na ostatnim wrześniowym spotkaniu w studio ONKOline gościła prof. Alicja Chybicka – lekarz medycyny walczący o prawa do najwyższej jakości opieki dla najmłodszych pacjentów, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, Zastępca Przewodniczącego Senackiej Komisji Zdrowi.Podczas obszernej rozmowy, Pani profesor opowiedziała o początkach kariery zawodowej, przeprowadzając nas tym samym przez kolejne zmiany jakie zaszły w ostatnich latach zarówno w pediatrii jak i w onkologii. Dowiedzieliśmy się o pasjach, które skutecznie udaje łączyć się z pomocą i wspieraniem podopiecznych, a także o sukcesach jakie udało się wypracować ciężką pracą. Jest nim niewątpliwie Przylądek Nadziei, którego Pani profesor Chybicka jest głównym pomysłodawcą i realizatorem.