Gość ONKOline – podsumowanie marzec 2016

Gość ONKOline – podsumowanie marzec 2016
Dr hab. n. med. Marek Durlik prof. PAN, Pani Dagmara Skalska oraz dr Ewa Fersten – marcowymi Gośćmi ONKOline.

W marcu mieliśmy ogromną przyjemność gościć dr. hab. n. med. Marka Durlika prof. PAN, który jest Dyrektorem Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, a także Kierownikiem Kliniki Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii w tejże placówce. Pan Profesor jest dyrektorem jednego z największych szpitali klinicznych w kraju. Wykonuje zabiegi z użyciem najnowocześniejszych metod i sprzętu, dlatego postanowiliśmy porozmawiać na temat kondycji polskiej służby zdrowia, pod kątem dostępności do najnowocześniejszych metod leczenia oraz prowadzonych obecnie badań klinicznych, porównując je do zagranicznych programów. Profesor Durlik specjalizuje się m.in. w leczeniu nowotworów trzustki, dlatego poświęciliśmy dużo uwagi w naszej rozmowie temu tematowi. Pytaliśmy o objawy, sposoby diagnozowania oraz o to, czy leczenie nowotworów trzustki jest w ogóle możliwe? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W naszym studiu ONKOline gościła również Pani Dagmara Skalska. Wraz z mężem stworzyli społeczność pozytywnych egoistek, która obecnie liczy ponad 80 tysięcy osób. Mimo, że Pana Tomasza już nie ma, Pani Dagmara kontynuuje jego dzieło, prowadząc Projekt Egoistka. Zapraszamy do posłuchania wspaniałej i mądrej rozmowy, jednocześnie bardzo ciepłej i motywującej. Rozmawiamy o filozofii pozytywnego egoizmu i lekcjach, jakie można wynieść nawet z najtrudniejszych chwil w naszym życiu. Bazując na własnych doświadczeniach, Pani Dagmara dzieli się z innymi osobami swoimi przemyśleniami i przeżyciami, dając im możliwość spojrzenia na problemy z innej perspektywy. Szczególnie istotna może być rozmowa dla osób wspierających: „Dla mnie ten wywiad jest bardzo ważny. Pomyślałam, że chciałabym przekazać energię i siłę ludziom, którzy towarzyszą tym, którzy są chorzy.”

Gościem studia ONKOline była również dr Ewa Fersten, neuropsycholog, od kilku lat pracująca w Klinice Nowotworów Układu Nerwowego Centrum Onkologii – Instytutu. Pani doktor współpracuje także z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej, prowadzi zajęcia dydaktyczne z neuropsychologii dla studentów uczelni wyższych, wykłady dla słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu diagnozy psychologicznej w SWPS oraz szkolenia specjalizacyjne dla psychologów klinicznych z dziedziny neuropsychologii. Rozmawialiśmy o nowotworach i guzach mózgu. Zapytaliśmy jakie mogą być pierwsze objawy, czy jesteśmy w stanie sami zauważyć niepokojące symptomy? Czy oprócz bólu głowy mogą być to zmiany zachowania, zaburzenia osobowości? Jakie są pierwsze sygnały, które powinny nas zaniepokoić i sprawić, że wybierzemy się do lekarza? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.