Now Hiring: Are you a driven and motivated 1st Line IT Support Engineer?

Gość ONKOline – Podsumowanie maj 2015

gosc_onkoline
ONKOline

Gość ONKOline – Podsumowanie maj 2015

Ewa Błaszczyk, Sławomir Waryszak, Iwona Nawara, lek. med. Aleksandra Kapała – gośćmi majowej edycji studia ONKOline.

W majowej edycji studia ONKOline swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Ewa Błaszczyk – aktorka teatralna i filmowa, piosenkarka. Założycielka Fundacji „Akogo?”. Fundacja ta wybudowała Klinikę „Budzik” – pierwszą w Polsce placówkę, w której leczone i rehabilitowane są dzieci po najcięższych urazach mózgu. Pani Ewa podchodzi do swojej pracy bardzo konkretnie i słowami Bułata Okudżawy stwierdza: „robota to jest robota i po prostu trzeba ją zrobić”. To rozmowa z kobietą, która nie lubi przerw i pauz, wręcz przeciwnie, jej kalendarz jest wypełniony po brzegi. Łączy prowadzenie fundacji, gra, pisze i śpiewa.

Gościem studia ONKOline był Pan Sławomir Waryszak, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Farmaceutów Onkologicznych. Rozmowa, którą przeprowadziliśmy dotyczyła celów, działań i planów dotyczących Stowarzyszenia, a także farmakologii w procesie leczenia nowotworu. Nasz Gość podkreślał, jak duża jest rola współpracy między pacjentem a lekarzem: „Najważniejsze jest to, żeby pacjent mógł przed lekarzem powiedzieć jak się czuje, nie krył jakiegoś dyskomfortu, nie bał się tego. Jak również nie bał się leków, które lekarz zaproponuje.”

Mieliśmy przyjemność gościć Panią Iwonę Nawarę, która jest psychologiem klinicznym, psychoonkologiem, prowadzi psychoterapię indywidualną i grupową. Współzałożycielka i członek zarządu Stowarzyszenia Unicorn. Pani Iwona przybliżyła słuchaczom pracę psychoonkologa, omawiając dość szeroko zajęcia warsztatowe, na które uczęszczają osoby chore onkologicznie, a także ich bliscy: „Chcemy pokazać jak najwięcej sposobów na funkcjonowanie, żeby pacjenci je poznali, a potem wrócili do siebie i poszukali ich w swoich miastach”.

Wśród naszych majowych gości ONKOline była również lek. med. Aleksandra Kapała – Przewodnicząca Szpitalnego Zespołu Żywieniowego w Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej – Curie w Warszawie. Prowadzi Poradnię Żywieniową dla pacjentów onkologicznych. Rozmowa z gościem skupiała się w głównej mierze na temat odpowiedniej diety podczas terapii leczenia nowotworu. Pani doktor udzieliła również informacji odnośnie żywienia pozajelitowego, rozprawiła się z faktami i mitami, dotyczącymi prawidłowego odżywiania. Ważnym aspektem rozmowy były również wskazówki na temat dietetycznej profilaktyki onkologicznej.