Gość ONKOline – podsumowanie listopad 2015

Gość ONKOline – podsumowanie listopad 2015
Tomasz Krasuski, Katarzyna Gulczyńska oraz Michał Grabiec – listopadowymi Gośćmi ONKOline.
W listopadzie w studio ONKOline wywiadów na antenie udzielili nam znakomici goście.

Pan Tomasz Krasuski – psycholog, seksuolog. Pracuje z osobami, które ścierają się z trudnymi sytuacjami w życiu, do których choroba onkologiczna bezsprzecznie się zalicza. Od 2009 roku pracuje na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w Zakładzie Psychologii Medycznej, gdzie zajmuję się kształceniem studentów medycyny. W ramach zajęć, które prowadzi, przyszli lekarze uczą się m.in. jak powinien wyglądać prawidłowy kontakt z pacjentem, w jaki sposób przekazywać trudne informacje oraz zależności między dobrostanem psychicznym a zdrowiem somatycznym. W rozmowie z Panem Tomaszem staraliśmy się poszukać najczęstszych problemów, z jakimi borykają się ludzie doświadczeni chorobą nowotworową. Zapytaliśmy o formy terapii, sposoby radzenia sobie ze problemami seksualności, a także poruszyliśmy kwestię komunikacji pacjenta z lekarzem.
Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Katarzyna Gulczyńska – Prezes Fundacji „Pokonaj raka”, której celem jest pokazywanie na przykładach konkretnych osób, że raka można pokonać, a po chorobie wrócić do życia pełnego pasji i marzeń. Fundacja ma za zadanie pokazywać pozytywne aspekty w walce z rakiem, przekonywać, że samo podjęcie walki o własne życie znacząco zwiększa szanse na wygraną. Była to pierwsza rozmowa z Panią Katarzyną, w której skupiliśmy się na osobie Pani Prezes, początkach powstania Fundacji. Usłyszeliśmy wspomnienia z pierwszych wypraw, a także o źródle motywacji do pomocy osobom chorym onkologicznie. Kolejne spotkanie odbyło się 10 grudnia br., na którym skupiliśmy się na działaniach Fundacji „Pokonaj raka”, celach, planowanych projektach i działaniach.

Gościem studia ONKOline był Pan Michał Grabiec. Pan Michał jest radcą prawnym wpisanym na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Katowicach. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia podyplomowe na kierunku Prawo medyczne i bioetyka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się prawem medycznym, w tym w szczególności tematyką związaną z prawami pacjenta. Prowadzi „Blog o prawach pacjenta”, w którym porusza niezwykle złożoną problematykę praw pacjenta, która wymaga indywidualnego podejścia zarówno od lekarza jak i prawnika. W rozmowie z naszym Gościem skupiliśmy się na prawach pacjenta, kwestiach związanych z finansowaniem leczenia onkologicznego oraz z refundacją kosztów terapii onkologicznej w ramach transgranicznej opieki medycznej.