Gość ONKOline – Podsumowanie kwiecień 2015

Gość ONKOline – Podsumowanie kwiecień 2015
Krystyna Kofta, Barbara i Jerzy Stuhr, dr Tomasz Maciejewski, Ida Karpińska, Antoni Rodowicz i Jolanta Czernicka-Siwecka – kwietniowymi Gośćmi ONKOline.
W kwietniu w studio ONKOline mieliśmy zaszczyt gościć Gość wywiadów na antenie udzielili nam znakomici goście.

Pani Krystyna Kofta – kobieta spełniona, zajęta pracą pisarka, felietonistka, plastyk. Była ambasadorem różowej wstążki, co nie wiązało się z regularnymi badaniami profilaktycznymi. Dopiero po wyczuciu zgrubienia w piersi zaczęła myśleć, że coś jest nie tak. Zwlekała bardzo długo. „W ogóle nie pomyślałam, że to może być rak. To na pewno od ćwiczeń, powiększył się jakiś mięsień.” Swoje doświadczenie choroby nowotworowej, przemyślenia, walkę opisała w swoich prywatnych dziennikach, którymi podzieliła się w książce „Lewa, wspomnienie prawej”. Walczy o wczesne wykrywanie nowotworu, przypomina innym kobietom o regularnych badaniach.

Swoją obecnością zaszczycili nas również Państwo Barbara i Jerzy Stuhr. Pani Barbara Stuhr – skrzypaczka, kameralistka, Członek Zarządu Stowarzyszenia Unicorn. Profesor Jerzy Stuhr – aktor filmowy i teatralny, profesor sztuki, reżyser. W 2011 roku Profesor usłyszał diagnozę – rak przełyku. Państwo Stuhr opowiedzieli nam o walce z chorobą, wsparciu rodziny, najbliższych. Najlepszym sposobem na zwycięstwo z chorobą jest walka. „Statystyki to nie jest człowiek, trzeba popatrzeć na tego właśnie konkretnego człowieka, nie wolno się ze statystykami porównywać”. Każdy człowiek jest bowiem inny, stosuje inną dietę, przeszedł inne choroby i myśli w inny sposób.

Na kolejnym spotkaniu z Gościem ONKOline swoją obecnością zaszczycił nas dr Tomasz Maciejewski – dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie oraz kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Wywiad, którego nam udzielił dotyczył głównie nowotworów u noworodków oraz kobiet w ciąży: „Leczenie w takich przypadkach jest zindywidualizowane, w zależności od stopnia zaawansowania ciąży oraz rodzaju nowotworu.” Chcąc dowiedzieć się czegoś na temat statystyk stanu zdrowia dzieci po leczeniu onkologicznym, okazało się że do tej pory takich nie stworzono. Liczba takich przypadków jest zbyt niska. „Niestety, na dzień dzisiejszy nie znamy statystyk dotyczących zdrowia dzieci po leczeniu onkologicznym”.

Pani Ida Karpińska – prezes i założycielka Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości podzieliła się ze słuchaczami swoim osobistym doświadczeniem – wygrała z rakiem szyjki macicy. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym jak sama mówi – jest dziś z nami. Pani Ida Karpińska przeszła etap poszukiwania wsparcia innych kobiet, które zwyciężyły z chorobą: „Chciałam z nimi pogadać, żeby tak jakby ugruntować się, że też dam radę. Trochę zabrakło mi siły do tej walki. Bo to niestety przy leczeniu tak jest, że są górki i dołki. Był wtedy taki moment, kiedy siedziałam pod kroplówką. Zdjęłam słuchawki i odłożyłam książkę”. To był początek rozmów z pacjentkami, nawiązywanie relacji, które zaowocowało powstaniem Kwiatu Kobiecości.

W kwietniu gościem studia ONKOline była również Pani Jolanta Czernicka-Siwecka, Prezes Fundacji „Iskierka”, poświęconej dzieciom chorującym na nowotwory a także ich bliskim. Rozmowa, którą przeprowadziliśmy dotyczyła celów, działań i planów dotyczących Fundacji, a także była przekazem wielkiej motywacji i energii jaka bije z Pani Prezes. Jak mówi sama Pani Jolanta, pomysł nie zrodził się w jedną chwilę. Kiełkował w czasie, kiedy to osobiście przyszło jej się mierzyć z chorobą syna. Codzienne wizyty na oddziale pokazały główny problem z jakim mierzą się dzieci. Czas popołudniowy jest zupełnie niezorganizowany, a dzieci i ich bliscy sami muszą szukać zajęć.

Gość Onkoline – Pan Antoni Rodowicz – z jednej strony artysta, którego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych jak i prywatnych, zarówno w kraju jak i zagranicą, z drugiej zaś prezes zarządu Fundacji „Tam i z powrotem”. Aktywnie walczy o uświadamianie i edukowanie osób chorych na nowotwory oraz na uprzyjemnianie czasu w poczekalniach szpitalnych. Od niespełna trzech miesięcy funkcjonuje w Warszawie pierwsze Centrum Edukacji Zdrowotnej, gdzie osoby chorujące onkologicznie mogą uzyskać całkowicie bezpłatnie konsultację. „Na miejscu są specjaliści, jest psycholog, psychoonkolog, dietetyk, neuropsycholog, seksuolog. Organizujemy też warsztaty tematyczne, grupy wsparcia i szkolenia.”